Nazi yürüyüşünü durdurun!

4 Haziran 2011 Cumartesi günü Naziler Braunschweig’ta yürüyüş yapacaklar. Biz,   “Sağa Karşı Birlik“ (Bündnis gegen Rechts) olarak Nazilere ve her türden ırkçı propagandaya karşı direniş çağrısı yapıyoruz. Nazilerin ırkçı düşüncelerini rahatça yaymalarına izin vermeyecegiz. Bu yüzden herkesi„Sokaklarımızı Nazilere Bırakmamaya“ ve Nazi yürüyüşüne karşı yapılacak protestolara katılmaya çağırıyoruz!

Nazilere geçit yok! – Durdurabiliriz!

Nazilerin 4 Haziran’da yürüyüş yapmak istemelerinin provokasyondan öte bir sebebi olmadığı açıktır. Çünkü aynı gün Kohlmarkt’ta, Braunschweig’da yaşayan göçmenlerin bağlı oldukları kurum ve derneklerin katıldığı „Braunschweig International“ adlı festival yapılacaktır. Nazilerin, Saat 12:00’de tren garından (Hauptbhnhof) başlatmak istedikleri yürüyüşün sloganı „Alman İstikbal Günü“dür (Tag der deutschen Zukunft) ve 2010 yazından beri propagandası yapılmaktadır. Bu yürüyüş, ırkçı bir insiyatif olan Yabancılaştırma Yerine İstikbal(Zukunft statt Überfremdung) adlı, Kuzey Almanya’daki Nazi militanlarının yürüttüğü bir kampanyanın parçasıdır. Bu kampanya çerçevesinde iki yıldır değişik şehirlerde Nazi yürüyüşleri düzenlenmekte olup, en sonuncusu 5 Haziran 2010 tarihinde Hildesheim’da gerçekleşmiştir. 4 Haziran 2011’deki Nazi yürüyüşünün başvurusu da Hildesheim’lı Nazi sempatizanı Dieter Riefling tarafından yapılmıştır. Bu yürüyüşe destek verenlerden biri de, son zamanlarda sağcı saldırıları artan, Braunschweig‚lı„Burschenschaft Thormania“ adlı Nazi örgütlenmesidir. 5 Temmuz 2010’da (Jugendtreff der Falken) Şahinler’in toplantısını basıp giriş kapısını kıran iki kişiden birinin de aynı sağcıgruptan olduğu sanılmaktadır.

Başarılı ablukalar ve polisin orantısız güç kullanması

2005 yılında NPD’nin Braunschweig’daki yürüyüşünü engellemek için 3000den fazla insan protestolara katıldı. Bu insanların bircoğu sadece protesto etmekle kalmadı, doğrudanNazilerin karşısına çıkarak yolları kapattı. O zamanki yerel yöneticiler NPD yürüyüşünü iptal etmek yerine gerginliği arttırdılar:Tazyikli su sıkarak, direnişe katılan yüzlerce insanıçembere alarak ve jop kullanarak Nazilere yol açtılar. Polisin bu tavrı halkı isyan ettirdi ve daha sonra açılan davalar sonucunda mahkemeler polisin bu uygulamalarının kanun dışı olduğuna karar verdi.

Braunschweig’ta 2003 yılındaki Nazi yürüyüşünün başarılı bir direnişle engellenmesi ise protestoların işe yarayabileceğine dair iyi bir örnektir. O zamanki emniyet güçlerinin yöneticileri, gösterilen direnişin çok güçlü olması nedeniyle Nazi yürüyüşünün yarıda kesilmesine karar verdiler. Naziler planladıkları yolun üçte birini bile yürüyemeden geri dönmek zorunda kaldılar. Başka şehirlerde de Nazi yürüyüşleri birçok kez başarıyla engellendi. Bunun en son örnekleri Şubat 2010 Dresden‚de ve 1 Mayıs’ta Berlin’de olmuştur. Bubaşarı, farklı toplumsal, kültürel ve politik kesimlerden insanların

aralarındaki farklılıklara bakmaksızın– ve hep birlikte sokaklara inerek Nazilere geçit vermemesi sayesinde kazanılmıştır.

Demonstration & Aktionen * 10 Uhr * KZ-Gedenkstätte Schillstrasse

>>> Unterstützerinnen und Unterstützer


Wir engagieren uns gegen Rassismus und Aufmärsche von Neonazis! 
Wir treten ein für eine bunte, tolerante, antifaschistische und antirassistische Stadt!

Wir benutzen Cookies um die Nutzerfreundlichkeit der Webseite zu verbessen. Durch Deinen Besuch stimmst Du dem zu.